vattumannens tidsålder?
Att vi går in i vattumannens tidsålder är bekant, men har vi inte lite väl mycket teknologi för att inte säga att vi har gått vidare och in i stenbockens?
#0 Vi går framåt inte bakåt :)

Vi har varit i fiskarnas tidsålder och är nu påväg in i vattumannens tidsålder. Fiskarnas tidsålder varade från ca Kristifödelse och fram till ungefär nu.
#3
Ja Fiskarnas tecken sägs ju stå för tro och religion. Och fisken är också en symbol för kristendomen. Inte helt fel om man ser på de senaste två tusen åren.
Ska bli mycket spännande att se vad den mera insiktsfulla Vattumannen, som intresserar sig mer för djupare kunskap och vetande har att erbjuda de kommande tvåtusen åren - den som lever får se

det är också intressant att se ännu längre tillbaka på de föregående 2000 åren. Det var allts den Hellaskulturen, Vädurens tidsålder!
#5
jag vet inget om Hellaskulturen. Dela gärna med dig

#6 skrivet av MargaretaA
Jag struntar inte i din fråga. Stack ut huvudet lite och ska svara, när jag får tid att sätta det på pränt och tänka igenom, mina ståndpunkter.
Jag återkommersnart.

Denna tråd bör puttas.
🙂
Värd: för Astrologi. Medis: för Astronomi, Filosofi & Finland

hur "vet" man egentligen när en "solteckens" tidsålder börjat??
vet förmodligen ingen utan bara antaganden hit och dit om när allt tänkts ha börjat och ej.
varifrån kom egentligen "ljuset" som väckte liv i alla varelser på jorden och att hjärtat
började slå och vi kunde andas
och skratta