# "Giganternas kamp"
Author: Kyllan56

På 1600-talet kom Karl den X Gustav i fokus genom två engelska astrologers tävlan om vem som bäst kunde ge en korrekt bedömning om det politiska läge. Här kommer även Sveriges politik i fokus.  

På den tiden gjordes inga psykologiska personhoroskop. Det gjorde på kungar och regenter för att se hur den politiska framtiden skulle se ut.

_**"av Monica Werneman Hertzberg **_

**I 1600-talets engelska astrologiska kretsar är det framför allt två astrologer som gör sig gällande på det politiska planet, William Lilly (1602-81) och John Gadbury (1627-1704). Dessa båda var bittra rivaler som ”spåmän” om vad som skulle ske i samhället under nästkommande år. **

Märkligt nog var Lilly och Gadbury intresserade inte bara av den engelske monarken utan också av den svenske kungen Karl X Gustav (1622-60, reg. 1654-60), vilket torde vara särskilt intressant för svenska historiker. I Lillys efemerider av år 1656, publicerade i slutet av 1655 nämns den svenske kungen för första gången i engelska almanacksprognoser, om än i vaga ordalag."

http://www.astrologi-vintergatan.com/giganternas\_kamp\_sida1.htm
