# 15:e december
Author: Farwuq

Så... Nu har - i princip - halva december gått till historien. när väl vintern är över väntar en ny vår.

🌺👍

## Comment 1
Author: Magi-cat

Det finns hopp. ☀️🌈🌛

Ikväll ska jag se Hobbit-filmen, den nya.

Ha en fin dag allihop!🎈

## Comment 2
Author: Emo

Snart ljusare tider igen. 😃

## Comment 3
Author: [Borttaget]

God morgon.

Tänkte jag skulle skriva en liten innan jag åker iväg in till Linköping och äter lunch innan jag börjar jobba. Man kan ju inte alltid sitta vid datorn och skriva till er.. ![Skrattar](http://druidoshaman.ifokus.se/images/empty.gif "Skrattar")Även om man har en tendens att fastna vid datorn för att ni är så goa,, Ibland är det svårt att slita sig från denna underbara sajt med er på ![Gapskrattar](http://druidoshaman.ifokus.se/images/empty.gif "Gapskrattar")

Ha en trevlig dag.. och glöm inte att snart är det jul så försök att fixa lite varje dag så ni inte far runt som yra höns sista dagen ![Galen](http://druidoshaman.ifokus.se/images/empty.gif "Galen")

## Comment 4
Author: Magi-cat

Håller med dig om att man lätt fastnar fast man sliter för att låta bli! 😃

Ha en fin dag du med, Sol! ☀️

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tack 🤗

## Comment 6
Author: Farwuq

Jag är numera lite för trött att orka med att svara och skriva som förr. Det beror naturligtvis på min sjukdom. Men även årstiden är en plåga, mörker och kyla är en styggelse enligt mig.

Jag blir sjukskriven 25 % under de två första månaderna 2014, vi får se hur det förlöper.

🤦‍♂️

_/Farwuq, tidvis yr som en virvelvind_.

## Comment 7
Author: Emo

#6 Det låter inte alls kul.

## Comment 8
Author: Magi-cat

Skönt att du kan bli delvis sjukskriven, Draken. Sköt om dig! 🤗

## Comment 9
Author: Farwuq

Jag ska göra mitt bästa och klara vintern.

👍

På måndagarna, tar jag ut friskvårdstimme och går på rehabgympa.  
På tisdagarna har jag akupunktur, vilket som räknas som läkarbesök.  
På onsdagarna - det är där som jag vill utverka sjukledighet -  har jag möjligheten till ytterligare ett pass rehabgympa.  
Utöver detta så går jag till mitt jobb fem km bort. Tidigare gick jag även hem. Men de på  Orupssjukhuset sade att det skulle jag inte göra för det var slöseri med energi.

😕

Rent fysiskt känner jag mig oftast som en överkörd kanin. Det är mitt lättsamma sinne och bisarra humor som håller mig uppe.

👍😉
